Treść zakładkiRIGO.GOK-OŚ.6220.31.2024.PN.3_Pismo do RDOŚ w sprawie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia
RIGO.GOK-OŚ.6220.31.2024.PN.3 Żerków, dnia 13.01.2025 r.
Regionalny Dyrektor Ochrony
Środowiska w Poznaniu
Kościuszki 57
61-891 Poznań
Na podstawie art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r., poz. 1112) proszę o uzgodnienie warunków realizacji przedsięwzięcia pn.:
„Budowie dwóch chlewni wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Ludwinów, gm. Żerków, na terenie nieruchomości stanowiących działki nr ewid. 459, 460 i 629/2 ark. mapy 1 obręb Ludwinów”
UZASADNIENIE
Inwestor .................................. złożył w dniu 30.12.2024 r. wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla inwestycji polegającej na budowie dwóch chlewni wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Ludwinów, gm. Żerków, na terenie nieruchomości stanowiących działki nr ewid. 459, 460 i 629/2 ark. mapy 1 obręb Ludwinów. Projektowana inwestycja w myśl z § 2 ust. 1 pkt 51 lit. b) w związku z § 2 ust. 2 pkt 1 oraz § 3 ust. 1 pkt 37 lit. d) rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 2019 roku (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839) w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, tj. „51) chów lub hodowla: b) zwierząt innych niż wymienione w lit. a w liczbie nie mniejszej niż 210 DJP- przy czym za liczbę DJP przyjmuje się maksymalną możliwą obsadę zwierząt; współczynniki przeliczeniowe sztuk zwierząt na DJP są określone w załączniku do rozporządzenia” oraz „Do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się również przedsięwzięcia polegające na rozbudowie, przebudowie lub montażu przedsięwzięć realizowanych lub zrealizowanych wymienionych w: 1) ust. 1, jeżeli ta rozbudowa, przebudowa lub montaż osiąga progi określone w ust. 1, o ile zostały one określone” oraz„37) instalacje do naziemnego magazynowania: d) gazów łatwopalnych”.
Projektowane przedsięwzięcie:
polegać będzie na budowie dwóch chlewni wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Ludwinów, gm. Żerków, na terenie nieruchomości stanowiących działki nr ewid. 459, 460 i 629/2 ark. mapy 1 obręb Ludwinów. W chwili obecnej Inwestor prowadzi chów trzody chlewnej wyłącznie w istniejącej chlewni o obsadzie 281,25 DJP. W ramach planowanego przedsięwzięcia Inwestor planuje:
- budowę chlewni nr 1 na rusztach o wymiarach około 32,00 m x 77,00 m wraz z podrusztowym zbiornikiem na gnojowicę o pojemności minimum 1700,00 m3;
- budowę chlewni nr 2 na rusztach o wymiarach około 29,00 m x 91,00 m wraz z podrusztowym zbiornikiem na gnojowicę o pojemności minimum 1610,00 m3;
- usytuowanie 2 silosów zbożowych o pojemności do 500,00 ton (około 650,00 m3);
- wykonanie 2 zbiorników na ścieki bytowe o pojemności do 5,00 m3;
- usytuowanie 4 naziemnych zbiorników na gaz płynny o pojemności do 6,4 m3;
- modernizację wentylacji w istniejącej chlewni Inwestora (dodatkowe 8 sztuk wentylatorów dachowych, zmiana wysokości i średnicy).
Ogółem maksymalna, możliwa obsada zwierząt tj. zdolność produkcyjna w rozbudowywanym gospodarstwie rolnym Inwestora w miejscowości Ludwinów wynosić będzie do 851,50 DJP.
W obrębie przedmiotowego gospodarstwa rolnego Inwestora prowadzona jest również hodowla trzody chlewnej przez ojca Inwestora oraz brata Inwestora (całkowicie odrębne gospodarstwa rolne o innych numerach stada) gdzie obsada zwierząt w wysokości 1428,08 DJP obejmie obsadę zwierząt łącznie w 3 odrębnych gospodarstwach rolnych.
Nieruchomość na której planowane jest przedsięwzięcie to tereny 3 gospodarstw rolnych. Tereny zlokalizowane wokół planowanych trzody chlewnej to tereny pól uprawnych.
Nieruchomość na której planowane jest przedsięwzięcie zgodnie z wypisem z rejestru gruntów to grunty rolne zabudowane, grunty orne (klasy bonitacyjne to Br-RIVa, Br-RV, ŁIV, RIVa, RV, Br-ŁIV.
Najbliższy budynek mieszkalny znajduje się na działce nr 515/1 w odległości ok 190 m od planowanego przedsięwzięcia.
Na działkach nr ewidencyjny nr 459, 460 i 629/2 ark. mapy 1 obręb Ludwinów nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
W związku z powyższym zwracam się o uzgodnienie warunków realizacji przedsięwzięcia.
Sprawę prowadzi:
Paulina Nowak
Tel. 62 740 20 38
W załączeniu:
- wniosek;
- raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (płyta cd);
- uzupełnienie z dnia 10.01.2025 r. (data wpływu 10.01.2025 r.)
- oświadczenie Burmistrza Miasta i Gminy Żerków.
Do wiadomości:
- ..................................;
- Sołtys wsi Ludwinów Jan Zdrojowy Ludwinów 61, 63-210 Żerków - do publicznej wiadomości (tablica ogłoszeń);
- Tablica ogłoszeń –Urząd Miasta i Gminy Żerków ul. A. Mickiewicza 5, 63-210 Żerków;
- Biuletyn Informacji publicznej na stronie Urzędu Miasta i Gminy Żerków;
- a/a.